به گزارش اداره ارتباطات سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز ،بابک ربیعی رییس سازمان ساماندهی مشاغل گفت :  در سال ۱۳۸۰باتوجه به ظرفیت پایین میدان بارفروشان قدیم در تأمین نیاز های کلان شهر اهواز و استان خوزستان وافزایش جمعیت شهر با هدف حل مشکلات و معضلات بهداشتی ، ترافیکی و اجتماعی ناشی از وجود میدان قدیم […]

به گزارش اداره ارتباطات سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز ،بابک ربیعی رییس سازمان ساماندهی مشاغل گفت :  در سال ۱۳۸۰باتوجه به ظرفیت پایین میدان بارفروشان قدیم در تأمین نیاز های کلان شهر اهواز و استان خوزستان وافزایش جمعیت شهر با هدف حل مشکلات و معضلات بهداشتی ، ترافیکی و اجتماعی ناشی از وجود میدان قدیم و سنتی در بافت مرکز شهر و در راستای بهبود روش تهیه و توزیع میوه و تره بار، میدان مرکزی الغدیر احداث شد.

وی گفت :  میدان مرکزی الغدیر تنها میدان رسمی شهر اهواز است که دارای مجوزهای لازم و زیر نظر شهرداری اهواز فعالیت می کند که در حال حاضر بازار میوه و تره بار بخش زیادی از خوزستان  را تامین می کند و بخشی از صادرات حوزه خلیج فارس را پوشش می دهد این میدان دارای ۱۳۲ غرفه و ۶۴ مغازه می باشد که با حمایت این سازمان در حال فعالیت می باشد .

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری گفت : شهرداری اهواز و سازمان ساماندهی شاغل شهری با همه توان و در راستای ایجاد رفاه عمومی برای شهروندان طرح توسعه میدان را در نظر دارد که با بهره برداری از این طرح شاهد تسهیل فعالیت در میدان الغدیر خواهیم بود .

ربیعی در بحث ساماندهی بار اندازهای موجود در میدان الغدیر گفت : هدف از ساماندهی باراندازها حذف دلالان و واسطه ها و همچنین کاهش ترافیک و شلوغی بیش از اندازه در میدان میوه و تره بار الغدیر ‌بود و دراین راستا طی چندین اخطاریه‌ها و تذکرات اعلام نمودیم فروش محصولات می‌بایست در غرفه‌ها صورت پذیرد و باراندازها و فضای جلوی غرفه‌ها محل کسب و کار نمی‌باشد.

وی ادامه داد: این باراندازها مستقیم با معیشت مردم سروکار دارد و طبق گزارش ها و کارشناسی‌های به عمل آمده وجود باراندازها و دلالها باعث افزایش قیمت میوه و تره بار می‌شود.

وی درخصوص واگذاری باراندازها گفت: واگذاری باراندازها غیرقانونی است و امکان واگذاری برای غرفه داران وجود ندارد و سرقفلی و همچنین اجاره به غیر باعث ابطال قرارداد می‌شود. وهمین امر موجب شده بود که در باراندازها دلالان و واسطه ها اقدام به فعالیت نموده و حق و حقوق شهروندان تضیع گردد.

رییس سازمان ساماندهی درادامه گفت: یکی از معظلات وجود واسطه ها و دلالان در هر حوزه‌ای این است که تولیدکننده سود واقعی را نمی‌برد و مصرف کننده نیز متضرر می‌شود و دلالان در میدان الغدیر با ایجاد بازارهای کاذب منجر به گران‌شدن میوه می‌شدند بنابراین با حذف واسطه ها قیمت میوه‌ها منطفی خواهد شد و تولیدکننده و مصرف کننده متضرر نخواهد شد.

ربیعی درخصوص اجرای طرح ساماندهی باراندازها ادامه داد:  سازمان ساماندهی مشاغل شهری براساس مصوبات شورای تامین شهرستان اهواز و با هماهنگی و مساعدت نهادهای انتظامی و نظارتی در راستای ایجاد نظم و تسهیل شرایط کاری و امنیت اجتماعی وفق مقررات نسبت به ساماندهی باراندازها و حذف دلالان و واسطه‌گری در میدان الغدیر اقدام نمود.

وی گفت: به یاری خدا با اجرای موفق این طرح در میدان مرکزی الغدیر و حذف دلالان شاهد ثبات قیمت میوه و تره بار و تناسب قیمت با کیفیت محصولات هستیم. که با نظارت دقیق، علمی و قاطعانه بر بازار خرده فروشی در اهواز شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها خواهیم بود.

وی عدم نظارت و کنترل بر قیمت ها را یکی از مهمترین دلایل تفاوت قیمت میان بازار خرده و عمده فروشی میوه اعلام کرد و گفت: نرخ میوه و تره بار با اجرای این طرح در میدان الغدیر تثبیت شده است و تفاوت قیمت میان میدان بار و خرده فروش ها به دلیل عدم کنترل و نظارت صورت می گیرد که سازمان صمت و بازرسان باید در راستای اجرای نظارت بر خرده فروشی ها موارد تخلف را بررسی کنند تا با تعدیل قیمت در سطح خرده فروشی ، میوه با نرخ عادلانه در دسترس شهروندان عزیز اهوازی قرار بگیرد .

بابک ربیعی در پایان گفت: میدان مرکزی الغدیر تنها میدان رسمی فعال و قدیمی شهر اهواز است و این سازمان با همه توان و ظرفیت حافظ منافع میدان و تسهیل فعالیت غرفه داران است. در این راستا از نیروی انتظامی، دادستانی، پلیس راهور، اجرائیات شهرداری اهواز و کلیه همکاران در سازمان ساماندهی که با تلاش شبانه‌روزی باعث اجرای موفق این طرح شدند سپاسگذار هستم و امید است شاهد بهبود در شبکه تولید، تامین، توزیع و مصرف میوه و تره بار در کلانشهر اهواز باشیم.