سرپرست فرمانداری دزفول گفت: ۱۰ کافی شاپ به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی در این شهرستان پلمب شدند.

امید بن عباس پنجشنبه در گفت‌وگوی رادیویی خود بامردم، افزود: با وجود اینکه ۱۰ گشت مشترک روزانه از اصناف دزفول بازرسی می کنند اما شاهد فعالیت صنوفی مانند کافی ‌شاپ‌ها در دزفول هستیم که اجازه فعالیت ندارند و در ۲  روز گذشته ۱۰ واحد از کافی‌شاپ‌های دزفول پلمب شدند.

وی ادامه داد: همچنان شاهد برگزاری مراسم عزاداری و عروسی در سطح شهرستان هستیم که طبق مصوبه شورای تامین شهرستان مسئولیت پیگیری و برخورد با متخلفان این امر به دادستانی و نیروی انتظامی سپرده شده است.

بن عباس با بیان اینکه افزایش آمار مبتلایان به کرونا در یک هفته گذشته در شهرستان دزفول مربوط به رعایت نکردن فاصله‌گذاری هوشمند همچنین بیماریابی است اظهار داشت: بازارهای مسقف، پاساژها و بازارهایی که مردم بیشتر درحال تردد هستند تا ساعت هشت شب مجاز به فعالیت هستند و بعداز این ساعت ملزم به تعطیلی واحد صنفی می باشند.

وی از مردم خواست در این شرایط نسبت به اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی قاطعانه عمل کنند چراکه حفظ سلامت یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های جامعه است.

سرپرست فرمانداری دزفول افزود: حدود ۲ ماه بسیاری از کسب و کارها در حوزه اصناف، بخش خصوصی و دولتی تعطیل و برخی از فعالیت های روزانه و ضروری مردم دچار اختلال شد که بنا به تصمیم دولت با توجه به کاهش آمار مبتلایان در قالب طرح فاصله‌گذاری هوشمند به بازگشایی کسب و کارها اقدام شد.

وی گفت: شروع به کار بازاریان، بخش‌ خصوصی و دولتی موجب شد مردم تصور کنند شرایط عادی شده و یا طبق نظرسنجی که توسط کارشناسان صورت گرفت برخی از مردم هنوز موضوع شیوع کرونا را جدی نگرفته‌اند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول تصریح کرد: در نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا در دزفول که روز گذشته برگزار شد برخی تصمیم ها در رابطه با کرونا بازنگری شد برای  مثال طبق اعلام وزارت بهداشت وسایل نقلیه عمومی یکی از اصلی‌ترین مکان‌های انتقال بیماری است که بر این اساس تصمیم به تعطیلی دوباره خدمات اتوبوسرانی دزفول گرفته شد تا بهداشت و شهرداری دزفول برای اجرای صحیح پروتکل‌های بهداشتی در مجموعه اتوبوسرانی تصمیم‌گیری کنند.

وی گفت: مکان بعدی انتقال کرونا ویروس براساس اعلام وزارت بهداشت اصناف می باشند که ۸۰ درصد اصناف دزفول در سامانه سلامت ثبت‌نام نموده و پروتکل های بهداشتی را دریافت کرده‌اند؛ با این حال تصمیم به افزایش اکیپ‌های بازرسی از صنوف توسط نیروهای بهداشت، فرمانداری، پلیس اماکن، صمت، اتحادیه و اصناف، نیروهای بسیجی و تعزیرات گرفته شد.

وی تاکید کرد: رستوران‌ها و واحدهای فروش فست فود در قالب بیرون‌بر مجاز به فعالیت هستند و سایر صنف ها  نیز ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف واحد صنفی پلمب می شود.

بن عباس بیان داشت: تصمیم اتخاذ شده از سوی ستاد کرونا به منظور کاهش تردد غیرضروری مردم در سطح شهرستان است؛ اگر این دستورالعمل ها رعایت نشود و یا در اجرای آن‌ها کوتاهی شود  قطعاً به نتایج خوبی نخواهیم رسید.

وی همچنین در خصوص برپایی مجالس ترحیم از سوی برخی خانواده ها گفت: با وجود اینکه در این شرایط اجساد فقط با تعهد، تحویل خانواده‌های متوفی می شود اما در کنار برخی از خانواده‌ها که به تعهد خود مبنی بر برگزاری نشدن آئین تشییع و تجمع پایبندند، خانواده‌هایی مشاهده می‌شوند که با وجود اخذ تعهد از آنان اقدام به برگزاری مراسم تشییع و ایجاد تجمع می کنند که این‌ها با تشکیل پرونده و حکم جلب از سوی دادستان مواجه می شوند.

بن عباس گفت: آنچه که در بحث اپیدمی کرونا ویروس مهم است شاخص مرگ و میر می باشد که خوشبختانه با تلاش و زحمات کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی دزفول در چند هفته اخیر این شاخص در دزفول کاهش و بیشتر مبتلایان بهبود یافته‌اند.

وی در خاتمه نسبت به شیوع بیماری وبا هشدار داد و گفت: اقداماتی از جمله لایروبی و آهک پاشی معابر انجام شده زیرا طبق تجربه سالهای گذشته زمان شیوع این بیماری در استان خوزستان فرا رسیده است.