سرپرست فرمانداری ویژه دزفول همکاری نکردن مردم را از دلایل اصلی افزایش آمار کرونا در این شهرستان دانست و گفت: تصمیمات سختگیرانه برای مقابله با کرونا در شهرستان دزفول درنظر گرفته شده است.

امید بن عباس یکشنبه شب به رسانه‌های دزفول اعلام کرد: تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا زمانی موثر خواهند بود که مردم به آنها پایبند باشند در غیر این صورت نتیجه مطلوب را کسب نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سلامتی همه مردم به یکدیگر وابسته است، افزود: تذکر به دیگران و نهی آنها از کارهای ناپسند در شرایط کنونی ضروری است.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول درخصوص اقدامات سختگیرانه بیشتر برای فاصله گذاری اجتماعی گفت: طبق قانون با استفاده از ظرفیت دادستان، نیروهای انتظامی و سایر ضابطان قضایی برخوردهای لازم با متخلفان صورت می‌گیرد.

بن عباس با اشاره به افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا در شهرستان دزفول افزود: تعداد نمونه گیری‌ها از پنجم اردیبهشت ماه با افزایش کیت‌های آزمایشگاهی افزایش یافت.

وی ادامه داد: تا قبل از این اقدام فقط از بیماران بدحال بستری در بیمارستان ومشکوک به کرونا، آزمایش گرفته می شد اما از پنجم اردیبهشت ماه تاکنون، بیماریابی تقویت شد و علاوه بر افراد بستری از تمامی اعضای خانواده، همکاران و دوستان نزدیک بیماران با علائم و بدون علائم تست گرفته شد.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول گفت: در مراکز ۱۶ ساعته  و ۲۴ ساعته بهداشت نیز به همین شکل تعداد نمونه های گرفته شده از بیماران سرپایی افزایش چشمگیری داشته و امروز از این آمار اعلام شده حدود ۷۶ درصد آمار مربوط به افرادی بود که تا قبل از پنجم اردیبهشت ماه از آنها تست گرفته نمی‌شد.

وی افزود: ۲۴ درصد دیگر نیز مربوط به بیماران بستری در بیمارستان مشکوک به ویروس کرونا بودند که آزمایش آنها مثبت اعلام شد.

بن عباس با بیان اینکه جای نگرانی از بخش درمان در دزفول وجود ندارد، گفت: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و کادر درمانی با درایت کامل، فداکاری و از خودگذشتگی به صورت ۲۴ ساعته تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری نشست شورای تامین با حضور فرمانداران در استانداری خوزستان افزود: دانشگاه علوم پزشکی دزفول پیشنهاداتی ارائه داد و درنهایت تصمیماتی برای ۹ شهرستان از جمله دزفول اتخاذ شد.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با اشاره به اعمال محدودیت‌ها در روزهای آینده افزود: کلیه ادارات، بانک‌ها، اصناف و کسب و کارها تا روز جمعه تعطیل شدند.

وی افزود: اصناف ضروری مانند نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، گوشت، مرغ و ماهی فروشی‌ها، میوه و تره بار، بخش سوپرمارکت و  فروش مواد غذایی هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ، داروخانه‌ها و مراکز درمانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان فعالیت دارند.

بن عباس با تاکید بر لزوم تعطیلی تمام صنوف و کسب و کارهای دولتی و خصوصی گفت: چندین اکیپ و گروه نظارتی ویژه با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، نیروهای ناحیه مقاومت بسیج، بازرسان اتحادیه‌ها، اتاق اصناف، صمت، تعزیرات و سایر متولیان این حوزه آماده نظارت بر اجرای مصوبات نظارت هستند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت: این اکیپ‌ها با صنوف غیرضروری و واحدهایی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، برخورد و آنها را پلمب می‌کنند.

وی از همه واحدهای صنفی که تا امروز در اجرای مصوبات ستاد کرونا همکاری کردند خواست در جهت حفظ سلامتی خود و سایر شهروندان نسبت به مصوبات اهتمام داشته باشند.

بن عباس با تاکید بر محدود کردن ترددها در سطح شهر افزود: اگر ترددها بعد از اجرای طرح افزایش داشته باشند، محدودیت‌ها برای جلوگیری از تردد غیرضروری مردم بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به برداشت محصولات کشاورزی بخشی از کارکنان جهاد کشاورزی، غله و تعاون روستایی برای خرید تضمینی محصولات  بدون پذیرش ارباب رجوع  در این ایام فعالیت می‌کنند.

وی گفت: آرامستان‌ها همچنان تعطیل هستند و همه شهرداری‌ها با همکاری نیروی انتظامی از ورود مردم به آرامستان‌ها جلوگیری می‌کنند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با بیان اینکه مساجد و هیات‌های مذهبی همچنان تعطیل هستند، افزود: برگزاری نماز جماعات و جمعه فعلا امکان پذیر نیست و همچنین امکان برگزاری آیین‌های شب‌های قدر به صورت تجمعی در مساجد وجود ندارد.

بن عباس برگزاری مراسم عروسی و تشییع جنازه را ممنوع  اعلام کرد و گفت: مسئولیت این موضوع برعهده دادستانی است و با همکاری نیروی انتظامی با خاطیان برخورد می‌شود.

وی بر لزوم خودداری مردم از برگزاری مراسم در داخل و خارج از منازل تاکید کرد وافزود: متاسفانه در روزهای گذشته بعضا داماد، پدرداماد و متولیان برگزاری آیین‌های عزادارای برای برگزاری مراسم بازداشت شده اند و همچنان درزندان هستند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت: باتوجه به اینکه میدان میوه و تره بار شهرستان دزفول یک میدان مرکزی است و شهرها و استان های دیگر را تغذیه می کند، تدابیر سختگیرانه بهداشتی از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی در این میدان اجرا می‌شود.

وی افزود: ضدعفونی کردن معابر که  در این ایام تعطیل نبوده با ظرفیت نیروهای مسلح، نیروهای جهادی، بسیج، شهرداری ها و دهیاری ها افزایش می‌یابد تا با این اقدامات و همکاری مردم شاهد ریشه کن شدن کرونا باشیم.

بن عباس بیان کرد: شهرداری‌ها موظف هستند تمامی پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و بوستان‌ها را از دسترس مردم خارج کنند زیرا استفاده از این مکان‌ها نیز ممنوع است.

وی افزود: مردم در این روزهای تعطیل در منازل خود بمانند و از سفرهای درون استانی و برون استانی خودداری کنند تا زنجیره این ویروس قطع شود.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت: استفاده از باغ ویلاها برای مالکان، مهمانان و مسافران در این ایام ممنوع است و اگر موردی مشاهده شد با حکم قضایی از سوی دادستان و همکاری نیروی انتظامی برخورد لازم صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ادارات و دستگاه‌های اجرایی به صورت ۲۴ ساعته بر اجرای مصوبات نظارت می‌کنند، افزود: عملکرد دستگاه ها ارزیابی می‌شود و با هیچ کسی مماشات و اغماض نخواهیم داشت.

بن عباس گفت: بررسی‌های دانشگاه علوم پزشکی دزفول نشان می‌دهد شیوع بیماری در ۱۰ روز اخیر بیشتر از طریق دید و بازدیدهای فامیلی اتفاق افتاده و در خانواده‌ای یک نفر به کرونا مبتلا شده و یک عضو از این خانواده هشت نفر را و عضو دیگر پنج نفر را به کرونا مبتلا کرده است.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از بیماران از قشر جوان هستند، درخصوص نگرانی مردم از کمبود کیت‌های آزمایشگاهی کرونا گفت: افزایش تعداد نمونه گیری‌ها جای امیدواری دارد که می‌توان بیماران را سریعتر شناسایی و آنها را درخانه و یا نقاهتگاه‌ها قرنطینه کرد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها به عموم شهروندان توصیه کرده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در خانه بمانند و سفرهای درون و برون شهری را محدود کنند.

شهرستان دزفول بعد از اهواز بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در استان خوزستان دارد.

ویروس کرونا که کووید – ۱۹ نیز نامیده می شود، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از ۲۰۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.